Pasaules Gaisma

A bit sad but very well received half- acoustic trio. Leader Imants Daksis from time to time goes to join Shi-Lanka Buddhist monks to search for something else… Band name translates as The Light Of The World. Second album is recorded and will be out in March 2004.

Grupa Pasaules gaisma tika dibināta 2001.g. decembrī kā tolaik vēl eksistējošās grupas Depo dalībnieku Jura Tipa un Mārtiņa Linka blakusprojekts kopā ar Imantu Daksi (abu iepriekšminēto labs draugs). Pusakustisks gothic postpunk. Tornī izdots cd "Pasaules Gaisma", 2003.
albūms "Matērijas bilžu grāmata", 2004
cd

CD var iegādāties TORNIS MAILORDER


mp3:
Nakts
Panpsihisms


albūms "Pasaules gaisma", 2003
cd ep

CD var iegādāties TORNIS MAILORDERmp3
:
Putnubiedēklis

Sastāvs:
Imants Daksis - vokāls/akustiskā ģitāra
Juris Tipa - bass
Edgars Liljē - bungas
Kalvis Kluburs - taustiņi

Vēsture:
Grupa Pasaules gaisma tika dibināta 2001.g. decembrī kā tolaik vēl eksistējošās grupas Depo dalībnieku Jura Tipa un Mārtiņa Linka blakusprojekts kopā ar Imantu Daksi (abu iepriekšminēto labs draugs). Tā paša gada tanī pašā mēnesī pie Imanta mājā uz vienkasešu magnetofona Philips tika ierakstītas dzīvajā 7 grupas kompozīcijas.
Līdz 2002.g. maijam ansamblis ar īpašu aktivitāti neizcēlās - neregulāras sanākšanas, mēģinājumi…Abi Depo dalībnieki bija aizņemti ar savu pamatgrupu. Taču 1. jūnijā Bērnu svētku ietvaros notiekošajā jauno grupu konkursā, kas risinājās Daugavas stadionā, 1. reizi uz skatuves kāpa arī Pasaules gaisma. Uzvaras laurus gan neieguva, toties pārliecinoši sevi pieteica klausītājiem - izkrāsotas sejas, apokaliptiski tieši teksti, pusakustisks gothic postpunk ar ietekmēm no Swans, agrīnā The Cure, Instrukcija Po Viizhivaniju, Joy division.
Tā paša jūnija laikā, sastāvu papildinot ar ekstravaganto perkusionistu Justu (par instrumentiem tiek izmantotas skārda bundžas, stikla tara, kā arī dažādi grabekļi un brīnumsvecītes) tiek doti vairāki koncerti leģendārajā klubā Saksofons, kā arī mainītā sastāvā uz Rīgas ielām. Taču sakarā ar jaunām aktivitātēm Depo frontē, Pasaules gaisma atkal noplok.
Jauns spēku pieplūdums rodas septembra sākumā, kad, izjūkot grupai Depo, Juris un Mārtiņš pilnībā sāk darboties Gaismas labā (drīz vien arī Mārtiņš dibina savu grupu - indie/black metal projektu Sniegavīru rūpnīca, taču Pasaules Gaismu nepamet). Grupa sniedz vēl vienu veiksmīgu koncertu klubā Žako, kā arī piedalās neatkarīgās mākslas festivāla Rozā peldbaseins Nākotnes kultūras namā.
2002. gada beigās Kaspara Bārbala vadībā tiek uzsākts 3 dziesmu ieraksts Tautas Mūzikas Centra studijā., kā arī sniegts dzīvais koncerts Latvijas neatkarīgās mūzikas raidījumā Bitīt matos radio NABA viļņos.


2003.g. sākumā grupas vokālists/ģitārists Imants Daksis dodas pusgadu ilgā ceļojumā uz Šrilanku…Pasaules gaisma paliek trijatā.
Nedaudz pārkonstruējoties (Justs uzņemas arī tādas kā vokāla funkcijas arī) un pārtulkojot nosaukumu itāliski (La Lucce del Mondo) tiek sniegts koncerts festivālā Rozā peldbasiens 2. Izmainās arī grupas skanējums - mūzika sastāv no bezgalīgas improvizācijas minimālistiskā gothic un noise/hardcore rock žanrā, radot asociācijas ar agrīnajiem Current 93, Swans un Psychic TV - nevienmērīga, brīžiem bezjēdzīgi skaļa un haotiska mūzika ar minimāliem, smagnējiem ritmiem, kas tiek papildināta ar Justa tikpat neirotisko dzejas lasīšanu. Neskatoties uz savu eksperimentālo ievirzi, grupa izmanto tikai pāris instrumentus - bungas, pie skaņas kropļotāja pieslēgta basģitāra (fūzbass) un Justa perkusijas.
2003.g. pavasarī Pasaules Gaisma, ar izdevniecības Tornis palīdzību izlaida 6 dziesmu EP, kas ir grupas pirmais oficiāli izdotais ieraksts. Tajā tika iekļautas 3 TMC studijā ierakstītās dziesmas, kā arī dziesmas no radio koncerta un mājas ieraksta.
La Lucce del Mondo šajā laikā ņēma dalību pirmajā Come together 1 klubā Depo, ko organizēja Radio SWH rock indie mūzikas raidījuma Vakara sesija vadītāji, kā arī pēc kārtas trešajā festivālā Rozā peldbaseins. Uz šiem 2 koncertiem Mārtiņa Linka vietā pie bungām jau sēdēja Jura agrākais kolēģis grupā Depo - Edgars Liljē. La Lucce del Mondo nospēlēja 3 koncertus un cilvēcei atstāja ne tikai iespaidus, bet arī vienu neizdotu koncertierakstu (no Come together 1), no kura pāris dziesmas ir iespējams noklausīties mp3 formātā Tornis mājaslapā.


Maija sākumā negaidīti atgriezās Imants Daksis, kas nozīmēja Pasaules gaismas reanimēšanu. Kādu laiku Pasaules gaisma uzstājās divatā - Imants kopā ar Juri, kā arī Imants sāka spēlēt solokoncertus. Pilnā sastāvā grupa sniedza koncertu festivāla Tabūns 2003 ietvaros, pēc kura par aiziešanu no ansambļa paziņoja perkusionists un dzejnieks Justs (neregulāri uzstājas ar savu duetu Siekalas, kas sastāv no viņa un bundzinieces)
2003. gada jūlijā mājas studijā Pienene Juris ar Imantu divatā ierakstīja grupas nākamo albūmu - Matērijas bilžu grāmata, kas tika izlaists 2004.g. martā. Albūmu sastādīja 11 dziesmas.
Paralēli grupai, Imants šajā laikposmā ierakstīja 4 tikpat atšķirīgus soloalbūmus - sākot no krievvalodīga barda, līdz eksperimentālai noskaņu mūzikai, kas izpaudās ierakstā Kosmoss. Divi no šiem ierakstiem tiem tika izlaisti zem nosaukuma Džefras asinis.
Augusta beigās grupa piedalījās ansambļu un klausītāju saiešanā Mēs Tornim Jelgavā, pēc kura Jurim izveidojās laba sapratne un draudzība ar Jelgavas new wave/ Depeche Mode tipa elektroniskās mūzikas ansambļa STandART līderi Kalvi Kluburu, kas vainagojās ar Pasaules gaismas basģitārista pievienošanos STandART un darbošanos paralēli divās grupās.
2004.g sākumā grupa piedalījās jau kulta statusu ieguvušā neatkarīgās mūzikas festivālā Rozā peldbaseins 4, kā arī samērā aktīvi koncertēja marta mēnesī (tai skaitā 2 koncerti Ungārijā), saistībā ar albūma Matērijas bilžu grāmata iznākšanu.
Šajā laikā periodiski taustiņus Pasaules gaismā sāk spēlēt arī Kalvis Kluburs.

Kontaktinformācija:
risju@one.lv
6035691 - Juris