IR BIJUŠI MATI UN IZBIJUŠI (1990-1992, Rīga)

grupas foto

IBM&I - vienu no klasiskākajām Latvijas andergraunda tā sauktās - trešās paaudzes (~1990-93) grupām, kaut kad '90tajā savāc LUDIS I (īsi pirms tam izjukušās grupas T'FU ģitārists/basists/dziedātājs), par biedriem aicinot agrāk nekur nespēlējušos Jāni Daugavieti (bass) un Uldi Gedru (bungas).

Ritma grupas pieredzes trūkums rokā nosaka "matu" sākotnējā perioda mūzikas vienkāršību, toties to kompensē spēles aizrautība, jaunvilnieciskais melodiskums un jocīgie Luža teksti. Visi grupas dalībnieki jau tolaik (90to pats sākums!) ir lieli indie fani, līdz ar to spēj sekot līdzi tādu grupu mūzikai kā Wedding Present, Pixies, utt., kas arī atspoguļojas pašu radītajā (šobrīd jāsecina, ka neviens Latvijā tolaik, un principā arī vēlāk, nav tā spēlējis).

Ātri vien IBM&I sakontaktējas ar citām retajām tā laika grupām - BEZ GREZNĪBAS, SILVIS, NDA, TUKŠĀ MUCA, NELAIMĪGĀ DZIMŠANAS DIENA un spēlē pirmos kopīgi organizētos koncertus (piem."Jauno grupu festivāls" toreizējā RPI '90tā beigās, leīendārajā Iecavas festā '91 pavasarī, pirmajā "KOCĪ" 1991.g. jūlijā...).

Par grupas otru īitāristu fragmentāri kļūst Wimboo Fish (vēlākais LĪKSMĀS MATURBĀCIJAS līderis).

Tā, mācoties spēlēt, izretis uzstājoties un veicot pirmās amatierierakstu sesijas, gan citu grupu mēīinājumu telpās, gan par savu mēīinājumu vietu iegūtajā Tornī(!), paiet 199pirmais, kurš manu- prāt , lai arī profesionāli vēl nenobriedis, ir spilgtākais un aktīvākais periods grupas vēsturē (vismaz man IBM&I asociējas tieši ar tā laika dziesmām - "Džīga", "Ludis mīl", utt.)

'91mā nogalē samontēju dažādās ierakstu sesijās tapušo materiālu, tapa IBM&I pirmais "disks" - "Andžoņa izlase". Paralēli tam Torņa jaunizveidotajā "studijā" tiek ierakstīta ļoti īsā laikā sagatavotā grupas otrā programma. Līdz ar to otrais albūmiņš - "Without Hairs". Tajā parādās ne tikai angliskie teksti, bet arī smagāks saunds - uz Jezus & Mary Chain un My Bloody Valentine pusi (tiek ieslēgti fūži), tomēr saglabājot "matiem" raksturīgo rotaļīgumu un atraisītību.

'92ā pirmā puse paiet aktīvi koncertējot vai visos tā laika underground pasākumos (lielākie panākumi "Otrdienas Manevru" un "Namiņa" koncertos), tomēr grupas aktivitātes strauji plok. '92ā otrajā pusē tikpat kā vairs nenotiek mēg,inājumi (Ludis I. uzsāk biznesmeņa karjeru), tikai atsevišķas uzstāšanās reizes ar jaunsacerēto trešo programmu.

Pa starpu Jānim Daugavietim samontējot grupas neizplatīto un kuriozo ierakstu izlasi "Netīri šļupsti", '92ā nogalē tiek ierakstīts "Mexico ep", kas arī ir grupas fināls.

Ludis I. rokā vairs neatgriežas, toties abi pārējie "mati" aktīvi turpina darbu pie Tornis rec. attīstības, kā arī iesaistās jaunās grupās. Uldis Gedra sit bungas SHINE ON, vēlāk BALOŽU PILNOS PAGALMOS, SMOGĀ, VOICEKĀ un citur, Jānis Daugavietis pievienojas ULDIM DUMPIM, vēlāk spēlē SARKANAJĀ OKTOBRĪ, PLASTALĪNĀ un citur.diskogrāfija:

- "Primitive Primates" (1993 Tornis, 60min. kasete kurā apvienoti visi 3 grupas "oficiālie" ieraksti - "Andžoņa izlase", "Without Hairs" un "Mexico EP")

dziesmas izlasēs:

- "mexico" - EAU DE COLOGNE 1992
- "ludis mīl" ; "neliriskā" - VELOKASETE


A.I.